• Pitva oka

        • Štruktúra ľudského oka sa úplne prispôsobuje potrebe zaostriť lúč svetla na sietnicu (lat. retina). Všetky časti oka, cez ktoré lúč svetla prechádza sú priehľadné, aby čo najviac zabraňovali rozptylu dopadajúceho svetla. Rohovka (lat. cornea) a šošovka (lat. lens) pomáhajú lúč svetla spojiť a zaostriť na zadnú stenu oka - sietnicu. Toto svetlo potom spôsobuje chemické premeny vo svetlocitlivých bunkách (tyčinky a čapíky), ktoré vysielajú nervové impulzy zrakovým nervom (lat. nervus opticus) do mozgu.

          Svetlo vstupuje cez rohovku, do oblasti vyplnenej komorovou vodou (lat. aquaeus humour), a dopadá na šošovku cez zrenicu (lat. pupil). Tá sa pomocou svalov (dúhovky, lat. iris) rozťahuje a zužuje, čím reguluje množstvo prechádzajúceho svetla. Pomocou svalov je regulovaná aj šošovka, ktorá zaostruje lúče svetla, aby sa zbiehali presne na sietnici, kde vytvárajú prevrátený obraz. Zostávajúca oblasť oka je vyplnená sklovcom, ktorý udržuje v oku stály tlak a tým aj tvar.

          Časti oka:

          zdroj: http://sk.wikipedia.org/wiki/Oko

                   
          Video a fotogalériu z videokonferencie zameranej na pitvu oka môžete nájsť na stránke


          http://www.pvoc.sk/kppv/video/videokonferencie/oko/oko.html


          Žiaci, ktorí navštevujú biologický krúžok videli a mohli si vyskúšať pitvu oka. Ako sa im to podarilo a čo videli si môžete pozrieť vo FOTOGALÉRII aj Vy. Dúfam, že sa niečo nové naučíte :-)